ADRA dobrovolnictví

27. března 2013 v 20:41 | Donnie |  Život autorky
na fotce NEJSEM já

O organizaci ADRA jste již dříve určitě slyšeli. Tato organizace pod sebou má mnoho projektů a činností, které něčím pomáhají lidem, kteří tuto pomoc potřebují a také asi jako jedna z mála organizací nabízí možnost dobrovolnictví, o kterém bych Vám tu dnes chtěla napsat, neboť jsem také dobrovolnicí.
Pokusím se Vám objasnit základní pojmy, co tato činnost obnáší, komu a kde můžete pomáhat nebo právě to, jak začít.

Kdyby měl někdo jakkýkoli dotaz ať se nebojí zeptat, mám k dispozici vlastní vědomosti a zkušenosti, popřípadě materiály, které jsem obdržela a ve kterých je první poslední, včetně všech práv, povinností, informací ohledně prvních návštěv, vhodné činnosti s klientem, atd..

Nejdříve si ujasníme co to dobrovolník je.

DOBROVOLNÍK = člověk bez nároku na finanční odměnu. Poskytuje svůj volný čas, energii, vědomosti a dovednosti ve prospěch ostatních lidí. Dobrovolník je člověk starší 15ti let (u některých dobrovolnických programů je stanoven věk vyšší). Není třeba být odborně zdatný v daném oboru, ale zájem pomáhat druhým, ochota věnovat část volného času tomu, aby byli užiteční lidem. Smyslem dobrovolíků není nahradit odborný personál v zařízeních, ale přinést klientům něco navíc, vyplnit jim jejih čas a pomoci jim radovat se ze života

O ADŘE a vůbec o možnosti stát se dobrovolníkem jsem se dozvěděla díky školy, kterou jsem letos začala studovat. V hodinách pečovatelství a osobní asistence či v sociální politice jsem o ADŘE a podobných společností slýchala často a jednou jsem zaslechla i zmíňku, že je možnost se k organizaci nějakým způsobem přidat. Tenkrát mě to ještě ani nenapadlo a k rozhodnutí, že si vyhledám informace a popřípadě to zkusím mě přivedla až přednáška s mentálně postiženými z konkrétního domova, který také spadá pod ADRU. Doma jsem začala pomocí internetu vyhledávat všechny informace v podobě textu či videí a nakonec jsem se zkontaktovala s koordinátorkou dobrovolníků, která si se mnou domluvila schůzku v dobrovolnickém centru našeho města.

KOORDINÁTOR = zaměstnanec nebo dobrovolný spolupracovník dobrovolnického centra (DC) a má za úkol působit jako prostředník mezi dobrovolníkem a přijímací organizací (domovy pro seniory, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, atp..), informovat dobrovolníky o změně programu, organizuje supervize (zmíním se později), zařizuje pojištění, vydává potvrzení o dobrovolnické činnosti, .....

Schůzka nebo také pohovor obsahovala, dejme tomu, dvě části. V první části jste obdrželi dotazník, který byl především formou zaškrkávání. Tento dotazník obsahoval jisté situace, které by se Vám jako dobrovolníkovi mohly stát, obsahoval otázky, díky kterým pak určení lidé poznali, zda vůbec máte na to tím dobrovolníkem být. Když jste dotazník dokončili začne se Vám věnovat zaměstanec organizace a v podstatě absolvujete celý dotazník znovu, ale ústně. Každopádně se připravte na to, že sedíte na proti člověku, který na Vás mluví a vedle Vás sedí další osoba a pečlivě si zapisuje vše co řeknete. Bude Vám představena organizace ADRA, dobrovolnictví obecně a budou Vám položeny otázky typu: Jak jste se o naší organizaci dozvěděli? nebo Co čekáte od dobrovolnictví? Po skončení této části se rozloučíte, dostanete potřebné materiály a Vám nezbývá, než čekat, zda Vám do několila dní příjde smska o Vašem přijetí a o termínu školení.

Ano, školení. Pohovor nebyl všechno. S příchozí smskou o termínu školení se musíte připravit na 4 dlouhé hodiny, kdy Vám bude vysvětlováno co smíte a nesmíte, Vaše práva a povinnosti. Mezi jedno z Vaších práv patří, že s dobrovolnictvím můžete kdykoliv skončit bez udání důvodu, jen je Vaší povinností o tom kontaktovat DC, aby za Vás dále neplatilo pojištění. Budou Vám představeny jednotlivé přijímací organizace (ty už máte většinou vybrány od pohovoru, ale pokaždé se dá místo změnit) a lidé, na které v nich narazíte, popř průběh Vaších budoucích návštěv. Obdržíte smlouvu, potřebujete výpis z trestního rejstříku, nebo potvrzení ze školy (u nezletilých) a nakonec potvrzení od lékaře, vyplněné je odnesete zpět na DC, aby se na Vás mohlo udělat pojšitění + dostanete materiály, kde je shrnuto celé proškolení.

Kde můžeme pomáhat? -
1. Kojenecké ústavy (dětské centra) - děti od 0 do 3 let, případně do 5ti let
2. Domovy pro seniory
3. Nemocnice - nějčastěji dětské oddělení i JIP - děti od 0 do 18ti let - Těžko se Vám stane že dostanete třeba 15ti letého človíčka. Má to především dva důvody, zabavte nějak 15ti letého puberťáka a navíc, ti starší o tuto možnost většinou ani nestojí. Já zatím měla nejmladčší dítě 10 měsíců a nejstarší 6 let.
4. Léčebny dlouhodobě nemocných (oddělení následné péče) - pacienti vyžadující dlouhodobou lékařskou a ošetřovatelskou péči
5. Ústavy sociální péče - např. domovy pro osoby se zdravotním/ mentálním postižením

Pokud máte o tuto činnost zájem, nejprve si ujasněte co zhruba by jste chtěli dělat. Není to podmínkou, žádný problém není přijít na školení a vybrat si přijímací organizaci až po jeho skončení. Ale určitě je lepší zhruba vědět, než nevědět vůbec. Pokud vám vadí kontaktní lidé, nebo pokud se tomuto nějakým způsobem snažíte vyhýbat určitě pro Vás nebudou dobrou volbou mentálně postižení lidé a pokud trpíte nějakými těžkými depresemi, o kterých centrum bude upozorněno i od lékaře tak Vás k nim ani nepustí.

Jako dobrovolníkům Vám bude v podobě mailů nabízeno mnoho dalších činností, kterými můžete svůj čas vyplnit- většinou zadarmo, jindy za symbolickou částku. Jedná se například o různé pracovní činnosti - vyrábění, nebo možnost kultury - divadla, charitativní koncerty a supervize, které jsou vedeny jako povinné.

SUPERVIZE prostor pro vzájemné setkání a sdílení dobrovolníků, zástupců přijímací organizace a dobrovolnického centra a to pod nezaujatým dohledem supervizora. Cílem je zkvalitnit vztahy všech tří stran. Čiže všechny tři strany veřejně mluví o svých zkušenostech, pocitech, o tom, zda se jim něco nelíbí a společně se to snaží vyřešit.
Supervize se konají jednou za 3 až 4 měsíce v odpoledních hodinách a větišnou trvají tu hodinku.
A jako bonus, na Vaší první supervizi dostanete mikinu/tričko ADRA!

Teď už jste dobrovolníky a můžete začít docházet do Vámi zvoleného centra (samozřejmě záleží i na to, zda není přeplněná kapacita dobrovolníků).

Já jsem dobrovolnice od začátku února, navštěvuji dětské oddělení nemocnice a zatím jsem pokaždé opouštěla prostory nemonice s dobrým pocitem, že dělám něco, co mě baví a něco, čím pomáhám dalším. Navíc mohu říci, že pomoc je vzájemná, ty malé děti mi tak neuvěřitelně pomáhají s mými náladami, je to příjemné odreagování. A tak znovu doporučuji všem, kteří mají vztah k dětem a myslí si, že lépe bude už jen těžko.

Pokud ve svém týdnu najdete jeden den, kdy by jste mohly tuto činnost vykonávat, určitě neváhejte, pozjišťujte si informace, poptejte se - jak bylo uvedeno na začátku, nemám problém s tím, sama něco vysvětlit a zkuste to. Nikdy není pozdě začít dělat něco prospěšného a třeba Vás to začne bavit. Je mnoho možností jak pomáhat a nemusí to být jen touto formou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lilly Lilly | E-mail | Web | 28. března 2013 v 12:49 | Reagovat

Musí to byť krásna práca ako dobrovoľník. Máš môj obdiv :)

2 Katie Katie | Web | 28. března 2013 v 13:12 | Reagovat

super článek !! :)

3 Naty Naty | Web | 28. března 2013 v 16:31 | Reagovat

Až mi bude příští rok 15 taky bych to ráda zkusila, pokud by mě tedy vzali a vidím, že tebe to opravdu baví...PS: Možná je to trochu vlezlé, ale můžu se zeptat co studuješ? :)

4 Donnie Donnie | Web | 28. března 2013 v 16:34 | Reagovat

[3]: studuju sociální činnost-sociálně výchovnou. Každopádně jak jsem napsala, na oboru vzdělání nezáleží :) a určitě to aspon zkus!

5 Bony Bony | 28. března 2013 v 17:54 | Reagovat

Díky za pochvalu. (:

Zajímavý článek. Překvapila mě minimální věková hranice u dobrovolníků. O.o

6 *Shock *Shock | Web | 29. března 2013 v 11:24 | Reagovat

Zajímavé :) a hodně zajímavý článek. Moc se mi líbí. A je to skvělé..:)

7 J@ckie J@ckie | Web | 29. března 2013 v 11:56 | Reagovat

ADRU znám a je to určitě krásná a záslužná práce. já spíš řeším týrané zvířata a ochranu přírody, ale v něčem to asi bude docela podobné. : )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama